VIII K 263/15 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim z 2015-11-06

Sygn. akt VIII K 263/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 6 listopada 2015 roku

Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim Zamiejscowy VIII Wydział Karny w Siemiatyczach w składzie:

Przewodniczący: SSR Elżbieta Smoktunowicz

Protokolant: Marta Kobus

Przy udziale Prokuratora Magdaleny Anny Szepietowskiej

po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2015 roku sprawy:

R. P. s. B. i A. z domu L.

Urodzonego w dniu (...) w S.

oskarżonego o to, że:

w dniu 06 września 2015 roku o godzinie 11.15 w miejscowości R. gm. S. w ruchu lądowym prowadził motorower marki (...) o nr rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości 0,43 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu

tj. o czyn z art. 178a § 1 kk

I.  Na podstawie art. 66 § 1 kk, art. 67 § 1 kk postępowanie karne wobec oskarżonego R. P. warunkowo umarza na okres próby wynoszący 1 (jeden) rok.

II.  Na podstawie art. 67 § 3 kk w zw. z art. 39 pkt 7 kk orzeka od oskarżonego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej świadczenie pieniężne w kwocie 500 (pięćset) złotych.

III.  Na podstawie art. 67 § 3 kk w zw. z art. 39 pkt 3 kk orzeka wobec oskarżonego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 (jednego) roku.

IV.  Na podstawie art. 43 § 3 kk zobowiązuje oskarżonego do zwrotu prawa jazdy do właściwego wydziału komunikacji, z zastrzeżeniem że do chwili wykonania obowiązku okres, na który orzeczono zakaz nie biegnie.

V.  Zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 60 (sześćdziesiąt) złotych tytułem opłaty oraz obciąża go pozostałymi kosztami procesu.

VIII K 263/15

UZASADNIENIE

Na podstawie całokształtu materiału dowodowego zebranego w sprawie Sąd ustalił następujący stan faktyczny.

W dniu 6 września 2015 roku służbę patrolową na terenie miasta i gminy S. pełnili funkcjonariusze policji : st. asp. J. K. i st. asp. A. W.. Około godziny 11.15 w miejscowości R., st. asp. J. K. zatrzymał do kontroli motorower marki (...) o nr rej. (...), którym kierował R. P.. Podczas kontroli asp. J. K. poczuł od kierującego woń alkoholu, w związku z czym poddał go badaniu urządzeniem (...). Po przeprowadzeniu badania, urządzenie zabarwiło się na kolor czerwony. W związku z powyższym wynikiem badania, kierowca został przewieziony do KPP w S. gdzie kierowcę R. P. poddano badaniu stanu trzeźwości urządzeniem elektronicznym alcometr (...) Wynik badania z godziny 11 : 31 wyniósł 0,43 mg/ dm (( 3)) alkoholu w wydychanym powietrzu.

Powyższych ustaleń faktycznych dokonano w oparciu o notatkę urzędową (k. 1), protokół z przebiegu badania (k. 2), wyjaśnienia oskarżonego (k.19).

Oskarżony R. P. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, że nie zdawał sobie sprawy, że kierując motorowerem może być on pod działaniem alkoholu, ponieważ alkohol pił on dzień wcześniej w ilości około pół litra, zakończył spożywanie alkoholu około północy i następnego dnia wstał około godziny 9:30 i już alkoholu żadnego nie pił.

Sąd zważył co następuje :

Treść wyjaśnień oskarżonego w ocenie Sądu zasługuje w całości na wiarę, albowiem wyjaśnienia te znajdują potwierdzenie w zgromadzonym materiale dowodowym, a w szczególności w protokole użycia urządzenia kontrolno - pomiarowego oraz w notatce urzędowej i jednocześnie wyjaśnienia te tworzą wspólnie z powyższymi dowodami logiczną i spójną całość. Wyjaśnienia oskarżonego co do okoliczności związanych z zatrzymaniem go do kontroli korespondują z treścią notatki urzędowej odzwierciedlającej przebieg kontroli i zapisami w protokole użycia alkometru. Badanie alkometrem wykazało, że zawartość alkoholu wynosiła 0,43 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu czyli odpowiada definicji stanu nietrzeźwości określonej w przepisie art. 115 § 16 kk. Zważywszy na fakt, że oskarżony do kontroli drogowej został zatrzymany o godzinie 11 : 15, a pierwsze badanie alkometrem miało miejsce o godzinie 11 : 31, należało uznać, że w czasie prowadzenia motoroweru oskarżony znajdował się w stanie nietrzeźwości.

W świetle więc zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego nie budzi wątpliwości, że oskarżony R. P. swoim zachowaniem wyczerpał znamiona przestępstwa z art. 178a § 1 kk.

Wskazać należy, że czyn, którego dopuścił się oskarżony zagrożony jest karą do 2 lat pozbawienia wolności i zgodnie z treścią art. 66 § 1 kk w ocenie Sądu zachodzą przesłanki do zastosowania w rozpatrywanym przypadku instytucji warunkowego umorzenia postępowania karnego, zwłaszcza wobec faktu, że wina oskarżonego oraz społeczna szkodliwość czynu popełnionego przez oskarżonego nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego nie karanego dotychczas sądownie, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia w pełni uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie on przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni kolejnego przestępstwa.

Jak wyżej podkreślono oskarżony nie był dotychczas karany, co wskazuje, że niniejsze zdarzenie miało charakter incydentalny w jego życiu. Na korzyść oskarżonego przemawia też fakt, że jest on osobą prowadzącą nienaganny, ustabilizowany tryb życia. Sąd wziął też pod uwagę, że oskarżony od początku nie unikał odpowiedzialności za popełnione przestępstwo i w żaden sposób nie utrudniał postępowania karnego. Podkreślić również należy, że oskarżony kierując motorowerem poruszał się lokalną drogą przebiegającą przez niewielką miejscowość gdzie natężenie ruchu drogowego jest bardzo małe. Należy ponadto uwzględnić okoliczność, że stwierdzone stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu nie było wysokie. W takiej sytuacji można przyjąć, że oskarżony swoim zachowaniem nie stwarzał znacznego zagrożenia dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Mając na uwadze, że czyn oskarżonego godził w dobro jakim jest bezpieczeństwo w komunikacji, Sąd na podstawie art. 67 § 3 kk w zw. z art. 39 pkt 3 kk orzekł wobec oskarżonego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 roku, uznając, że tak orzeczony okres zakazu jest dostatecznie dotkliwy i spełni w odpowiednim stopniu swoją rolę jaką jest ochrona uczestników ruchu drogowego przed kierowcą umyślnie naruszającym podstawowe zasady ruchu drogowego.

Sąd uwzględniając stopień naganności zachowania oskarżonego i rodzaj naruszonych przez niego norm prawnych, okres próby wyznaczył na okres 1 roku. Zdaniem Sądu okres próby będzie z jednej strony służył oddziaływaniu wychowawczemu na oskarżonego, z drugiej strony weryfikacji postawionej prognozy kryminologicznej.

Przy uwzględnieniu powyższych okoliczności Sąd na mocy art. 67 § 3 kk w zw. z art. 39 pkt 7 kk orzekł od oskarżonego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej świadczenie pieniężne w kwocie 500 złotych. W ocenie Sądu wymierzone oskarżonemu świadczenie pieniężne zdyscyplinuje go do przestrzegania porządku prawnego.

W oparciu o przepis art. 629 kpk w zw. z art. 627 kpk obciążono oskarżonego kosztami sądowymi, a o opłacie orzeczono na podstawie art. 7 ustawy z dnia 23 czerwca 1973 roku (Dz. U. Nr 49 poz. 223 późn. zm.).

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Agnieszka Chomicka
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim
Osoba, która wytworzyła informację:  Elżbieta Smoktunowicz
Data wytworzenia informacji: